Evangélikus Roma Szakkollégium

TÁMOP – 4.1.1.D – 12/2/KONV – 201 2 – 0006

PROJEKTELEMEK

Az Evangélikus Roma Szakkollégium arra vállalkozott, hogy a nyíregyházi felsőoktatási intézményekben, a Nyíregyházi Főiskola, illetve a Debreceni Egyetem Egészségügyi Karán tanuló halmozottan hátrányos helyzetű, elsősorban roma fiataloknak olyan komplex segítséget nyújt, ami elősegíti tanulmányaik sikeres befejezését, társadalmi szerepvállalásuk és kettős identitásuk megerősítését.

Az Európai Unió által támogatott projekt képzési anyaga három modul köré szerveződik.

A cigány-magyar identitást erősítő modul középpontjában a hazai roma kisebbség társadalmi helyzete áll. Az általános romológiai ismereteket kiegészíti a nemzetek, nemzetiségek, népek kulturális sokszínűségét bemutató kurzus; a családi közösség speciális működését, a kisebbségek identitását meghatározó tényezők megismerése épp olyan fontos, mint a romológiai terepgyakorlatok és táborok.

A közismereti modulban a hallgatók személyiségének kibontakoztatását, motivációjának növelését, a magabiztosság és az egészséges társadalmi integráció elérését tűzzük célul. Ezen belül kerítünk sort a kulcskompetenciák fejlesztésére, a konfliktuskezelés, vitakultúra elősegítésére, az egészség- és környezettudatosság, a karrierépítés, a közösség és önismeret előmozdítására.

A spirituális modul megmutatja a keresztény magatartási normákat, lélekvezetési utakat. A szakkollégisták az érték-integráció szereplőivé formálódhatnak, hogy alakítói legyenek az integratív folyamatoknak, nem csupán reakciójukkal, hanem agitációjukkal legyenek képesek részt venni közösségeik értékszemléletének alakításában. A gyülekezeti kerekasztal köré gyűlve az élő egyházzal, a kertvárosi gyülekezettel vállalunk működő egységet. Itt helyi és meghívott előadók prezentálnak egy-egy témát, problémát - lehetőség a különböző vélemények ütköztetésére. Ahogyan a Nemzetközi Ökumenikus Szabadegyetem is, mely lehetőséget biztosít a Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózat tagjai számára a találkozásra, spirituális élményt ad, és a kisebbségi lét egy másik formáját, a határon túli magyarság élethelyzetét hozza közel.

ÉLMÉNYEK

Az Evangélikus Roma Szakkollégium tagjai rengeteg élménnyel gazdagodtak a projekt 30 hónapja alatt. Közös programok során vettünk részt a KRSZH tagjaival és az EMMI Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárságával Berekfürdőn, Balatonszárszón, Budapesten, Miskolcon, Debrecenben, Szegeden; tréningek voltak Tokajban, Révfülöpön, Ibrányban vagy épp Baktalórántházán, kirándultunk Bódvalenkére, a Parlamentbe, Ópusztaszerre, többször is részt vettünk a cigány búcsún Máriapócson. Különös találkozást jelentett a börtönmisszió a tiszalöki és a nyíregyházi Büntetés Végrehajtási Intézetben, az ismerkedés az Igazgyöngy Alapítvány munkájával, de a toldi nincstelenek küzdelmével is. Terepmunkán tanulmányoztuk a Huszár-telepi és az ibrányi integrációs törekvéseket, önkéntes munkát végeztünk Tiszavasváriban, az Add a kezed! közhasznú egyesületnél, a tanodában is.

Sok nagyszerű találkozást köszönhetünk a szakkollégiumnak: az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövete, Eleni Tsakopoulos Kounalakis 2013 elején látogatott meg bennünket, kevéssel utána érkezett az Amerikai Evangélikus-Lutheránus Egyház (ELCA) Globális Szolgálatának vezetője, Steven Nelson, aki 2014-ben már a szervezet főigazgatójával, Rafael Melpicával tért vissza. Fogadtuk a svédországi Linköpingi Evangélikus Püspökség delegációját, majd a wesztfáliai tartományi evangélikus egyház vezetőségi tagjai és a wesztfáliai tartományi parlament pártképviselői látogattak el intézményünkbe, hogy az itt folyó munkáról tájékozódjanak.

Projektünk keretében olyan koncerteket rendeztünk a Gryllus Kiadóval közösen, melyek révén nemzetközi rangú roma művészek is bemutatkoztak az érdeklődő nyíregyházi közönségnek. A kultúrák közti találkozás jegyében fellépett a Kaláka együttes, Szalóki Ági, a Romengó Együttes, Balogh Kálmán cimbalomművész, Berecz András mesemondó, Szalonna és bandája, Radics Ferenc cigánypímás és Tintér Gabriella, Ferenczy György és a Rackajam valamint Roby Lakatos.

A projekt megvalósításában részt vevő szakemberek, tanárok, mentorok, tutorok számára tanulmányutat szerveztünk Wittenbergbe, hogy bepillanthassanak az integráció németországi gyakorlatába és Luther Márton nyomában spirituális élményt szerezzenek.

 TELJESÍTMÉNYEK

Az Evangélikus Roma Szakkollégiumban a projekt 30 hónapja alatt összesen mintegy 43 hallgató fordult meg, az intézmény küldetésének megfelelően 60 -65%-uk mindig vállaltan roma származású. Tekintve, hogy rendre jelentős szocio-kulturális hátránnyal érkeztek, már azt is jelentős teljesítményként kell értékelnünk, hogy sikerült a felsőoktatásba való bejutásuk. Haladásuk, előmenetelük tanulmányaikban változatos képet mutat: lemorzsolódás csak elenyésző kisebbségben fordult elő, de gyakran több időre van szükségük a kreditek teljesítéséhez. Eddig négy hallgatónk jutott el a mesterképzésig.  A támogatási időszak második felére látványosan egyre több sikerélményben volt részünk.

Maradandó értéket képvisel a Roma-társadalomismereti Szöveggyűjtemény, mely projektünk kiadásában jelent meg. A projekt keretében megvalósult saját kutatások összegzése- Cigány gyerekek az iskolában, Egészségmagatartás illetve falukutatás témakörben.

A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Ápolástan Tanszéke előadásra kérte Arató Andreát, az ERSZK tagját. A DE Egészségügyi karán, szülésznő alapképzésben végzett, most mesterképzésben résztvevő hallgatónk a Transzkulturális szülészet tantárgy keretében kapott lehetőséget Balogh Zoltán docens meghívására, hogy diplomamunkája alapján a roma kultúrához kapcsolódó szülészeti és ápolási-gondozási szokásokról beszéljen a Semmelweis Egyetem szülésznő hallgatónak.

Mocsár Zoltán, hajléktalanokról készült fotókiállítása nagy sikerrel szerepelt az Evangélikus Hittudományi Egyetemen, majd pedig a fővárosi Fasori Gimnázium csendesnapján is.

Virág Ádám volt az első diákunk, aki tudományos diákköri munkára vállalkozott, de a 2014-15-ös tanévben már négy hallgató indult a Debreceni Egyetem OEC Egészségügyi Karának Tudományos Diákköri Konferenciáján. Jéri János,leendő szociális munkás, dr. Jóna György témavezetésével a roma holokausztról, vagyis  a porrajmosról írta dolgozatát, az ebből összeállított előadása „A cigány holokauszthoz vezető út Nyíregyházán” címet viselte. Ebben a témában szakkollégistánk korábban a Jósa András Múzeumban is tartott előadást, aminek alapján meghívást kapott az ELTE Eötvös József Collegium konferenciájára is. A védőnőszakos Kanálos Andienn és a szociális munka szakon tanuló Farkas Norbert dr. Hüse Lajos adjunktus irányítása mellett látott hozzá a tudományos diákköri munkához, mindketten a roma gyerekek szociológiai hátterét vizsgálták prezentációjukban. Nagy Ildikó ápoló szakos hallgató „A burnout szindróma (kiégés) vizsgálata a nyíregyházi ápolók körében” című kutatásának prezentációjával első helyezést ért el az Országos Tudományos Diák Konferencián, témavezetője  dr. Kiss János főiskolai docens volt.

A Miskolci Egyetem Tanárképző Intézetének hagyományos Taní-Tani konferenciáján külön szekció foglalkozott az interkulturális nevelés aspektusaival, ahol romológia-tanárunk, Jenei Teréz vezetésével két hallgatónk, Orgován Lilla (tanító szakos) és Virág Ádám (szociális gazdaság MA) működött közre. Az iskolai sikerek hátországa - A nyíregyházi Evangélikus Roma Szakkollégium hallgatóinak intergenerációs mobilitás-mintázatai című előadásuk saját kutatási eredményeket foglalt össze.

Köztársasági ösztöndíjban a kiemelkedő tanulmányi eredményű és a szakmai területen kimagasló munkát végző hallgatók részesülhetnek, ebben a tanévben két hallgatónk, Arató Andrea és Virág Ádám nyerte el, mindketten mesterképzésben részt vevő hallgatók. Bécsben, FH Campus Wien egyetemen illetve Marosvásárhelyen, a Babes Bolyai Egyetemen töltötték külföldi szakmai gyakorlatukat, CEEPUS ösztöndíjjal. Nagy Ildikó pedig finnországi gyakorlaton tekintett be különböző intézménytípusokban leendő hivatása, az ápolás rejtelmeibe ösztöndíjasként.

A Magyarországi Evangélikus Egyház áldásos tevékenysége is segíti a szakkollégistákat. Oláh Róbert Olaszországban vehetett részt egy, a migrációval foglalkozó nemzetközi konferencián egyházi segítséggel. Arató Andrea Wittenbergben, a Lutheránus Női Világkongresszuson képviselte Magyarországot, Jéri János az USA-ban, a Wartburg College-ban kapott lehetőséget.

 MÉRLEG

Akinek sikerül bejutnia az Evangélikus Roma Szakkollégiumba, megfogta Isten lábát - nincs is már gondja semmire: pontosan érkezik az anyagi biztonságot nyújtó ösztöndíj, garantált a kollégiumi elhelyezés, biztosított a nyelvvizsgához vezető angol, német vagy lovári képzés ingyen, de már a szabadidő hasznos eltöltése se lesz kérdés többé, mindig lesz mit csinálnia…

Akit felvesznek a szakkollégiumba, kapja össze magát - folyamatos teljesítménykényszer lesz ezentúl az élete: a kötelező órákon való jelenlét adja az ösztöndíj alapját, de nem telik el úgy hét, hogy ne lenne további program, esetleg önkéntes munka; a tutor vagy felzárkóztat  vagy tehetséggondozásban részesít, a mentor is törődni akar, de invitálják konferenciára, színházba; ott a nyelvtanulás, a tudományos kutatás, a romológia, terepgyakorlat, csak győzze!

Mindkét megközelítés igaz. És az új szemeszter elején mégis megint megküzd a Nyíregyházán felsőfokú tanulmányokat folytató diák, hogy bent legyen a huszonöt között, mert a szakkollégiummal akkor is könnyebb diplomát szerezni, mint nélküle, ha egyébként tényleg nem könnyű a szakkollégisták élete. De senki nem is ígérte, hogy könnyű lesz!

Képek