A 14. Szélrózsa evangélikus ifjúsági találkozó mottóját és hátterét Pál apostol gondolata adta: „Elég neked az én kegyelmem, mert az én erőm erőtlenség által ér célhoz.” (2Kor 12,9) Az ERSZK is ott volt, üzenetünk célba ért!
A Szélrózsa a Magyarországi Evangélikus Egyház legnagyobb, kétévente megrendezett eseménye. Az idei találkozót a Nyíregyháza-kertvárosi gyülekezet szervezte meg a Nyíregyházi Egyetem Campusán, miután sikeresen pályázott a rendezés jogára. A Szélrózsa fesztivál gazdag programkínálattal várta a résztvevőket. Az istentiszteleteken, előadásokon, közösségi programokon és kulturális eseményeken kívül a fesztiválhangulatot negyven helyszínen kerekasztal-beszélgetések, teológiai előadások, workshopok, koncertek, sportversenyek, ügyességi és szellemi játékok, szabadulószobák, kiállítások és kulturális programok biztosították, a nagy színpadon olyan fellépőkkel, mint például a Blahalouisiana zenekar, Pál Feri atya, Beck Zoltán, Grecsó Krisztián, Törőcsik Franciska, Hajdu Steve, vagy a Platon Karataev zenekar. Július 10-14. között több mint kétezer fesztiválozó vette birtokba a Sóstói úti létesítményeket – ott voltunk mi is!
A 14. Szélrózsa evangélikus ifjúsági találkozó mottóját és hátterét Pál apostol gondolata adta: „Elég neked az én kegyelmem, mert az én erőm erőtlenség által ér célhoz.” (2Kor 12,9) Az igei alkalmak, a kiscsoportos beszélgetések, bibliatanulmányok, teológiai előadások azt járták körül, miképpen válik az elegendő létkérdéssé vagy épp csodává; az elég hogyan vezethet győzelemre, illetve teljességre, milyen összefüggés van az erőtlenség, a kegyelem, valamint a boldogság között.
A fesztivál második napi reggeli áhítatán Molnár Erzsébet lelkész, intézményünk, az Evangélikus Roma Szakkollégium vezetője alapigeként Illés és a sareptai asszony történetét (1Kir 17,8–16) olvasta fel. Ebben Illés, a választott nép prófétája alkalmi szükséget szenved. Az özvegyasszony, akihez betér, többszörösen is lenézett és megvetett; régóta szenved, számos bélyeget cipel. „Hányszor mondhatta már, hogy elég, nem bírom tovább?” – tette fel a költői kérdést Molnár Erzsébet. És akkor betoppan a házába egy számára idegen férfi, és még azt a keveset is elkéri tőle, amije van… Az ígéretre, amely Illés által feltárul előtte, mégis fogja a maradék lisztjét és olaját, és lepényt süt belőle. „És éhenhalás helyett lett elegendő, amíg csak vége nem lett az éhínségnek. Mert Isten hatalmának, kegyelmének semmi nem szab határt. Az sem, ha valaki más nemzetségből való. Ő is elég jó a megváltásra.”
Ezt illusztrálandó, egy performanszt vittünk a fesztiválozóknak. A szakkollégium tagjai nem titkoltan azzal a céllal léptek színpadra, hogy új nézőpontból mutassanak rá a romák nehézségeire, hátha ezzel segítenek legyőzni az előítéleteket. „Mi a kereszted? Érezted-e már, hogy eleged van?” – kezdte cigány viseletbe öltözve Sebők Eszmeralda, majd a társadalmi felemelkedést ellehetetlenítő csapdákat igyekeztek érzékeltetni a jelenet szereplői: Balogh Alexandra, Balogh Kinga, Feifer Mercédesz, Hurai Gergő, Máté Eugénia, Semerszki Evelin, Stekler Dávid és az ERSZK munkatársa, Beri Károly.
A Független Színház szakembereinek segítségével – Lakatos Luciával, Balogh Rodrigóval, Szegedi Tamással és Illés Márton dramaturggal – drámapedagógiai eszközökkel, az Evangélikus Roma Szakkollégium egyetemista tagjai saját életük egy-egy mozzanatából, családjuk, ismerőseik történetének egy-egy motívumából hozták létre ezt a produkciót, hogy a Szélrózsa Ifjúsági Fesztivál idei témájára, az Elég –re reflektáljanak. A kirekesztés, megkülönböztetés, a szegénység, az ebből gyakran következő kriminalizáció, a korai iskolaelhagyás határozza meg a magyarországi romák sorsát. A Nyíregyházi Egyetemen tanuló szakkollégisták tükröt tartottak a többségi társadalom tagjai elé, rámutatva, hogy a kirekesztő gyűlölködés helyét át kell vennie a szeretetnek, elfogadásnak, megbocsátásnak, mert „a szeretetből, a megbocsátásból sosem elég”. Hogy mondandónk nem maradt hatástalan, arra számos visszajelzés érkezett.
Csodálatos ajándék számunkra, hogy részesei lehettünk a Szélrózsának, s hogy a visszajelzésekből megbizonyosodhattunk arról, hogy üzenetünk célba ért! Hálásan köszönjük, hogy ebben részünk lehetett! Köszönjük a lehetőséget és köszönjük a Független Színház szakembereinek az értünk végzett áldozatos munkát!
Ahogyan köszönjük azt is, hogy szolgálatunk után Fabiny Tamás, az MEE elnökpüspöke meglátogatta izgatott kis csapatunkat a K14-ben, az elismerés szavai mellett a szeretetteljes, őszinte kíváncsiságával is megajándékozta közösségünket!
A Szélrózsa négy napja alatt egyébként folyamatos volt az ERSZK jelenléte. Szakkollégistáink önkéntes munkával támogatták meg a fesztivál-gépezet zavartalan működését: Balázs Vivi, Balogh Csabi, Farkas Timi, Farkas Laci, Gálik Geri, Máté Eugénia, Semerszki Evelin, Stekler Dávid és munkatársunk, Beri Károly nem csak az egyházmegyei sátorban, de mindenütt dolgozott, ahol szükség volt a segítségükre.